poniedziałek, 23 lipca 2012

Tatry z dziećmi - Trzydniowiański Wierch - Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest największą z polskich dolin tatrzańskich. Jej długość wynosi ok.10 km. Leży nieco na uboczu, ale ze względu na stosunkowo łatwy dostęp do schroniska na Polanie Chochołowskiej jest popularnym miejscem wycieczek dla rodzin z małymi dziećmi. Dużą część trasy można bowiem przejechać dziecięcym wózkiem, choć naturalnie wygodniejszy będzie wózek z dużymi kołami.

Wejście do Doliny Chochołowskiej rozpoczynamy na Siwej Polanie. Można dojechać tu busem, ale ponieważ przejazd jednej osoby kosztuje 8 zł w jedną stronę, tańszy będzie przejazd własnym samochodem, nawet biorąc pod uwagę cenę parkingu na Siwej Polanie: 20 zł za cały dzień.

Zaraz po wejściu do Doliny i kupieniu biletu wstępu (okazja do zrobienia pieczątki), możemy zdecydować, czy dalszą drogę pokonujemy w całości pieszo, czy choć w części skorzystamy z możliwości jazdy rowerem (również z fotelikami dla najmłodszych) lub ciuchcią, czyli kolejką turystyczną, która dojeżdża do Polany Huciska. W ciuchci przewidziano miejsca dla wózków, zatem często korzystają z niej rodzice z najmłodszymi turystami.

Droga pieszo przez całą Dolinę trwać będzie ok. dwóch godzin. Jeśli skorzystamy z ciuchci, pojedziemy 10 min. a 1 godz 15 min będziemy musieli przebyć pieszo. Wypożyczonym rowerem dojedziemy w okolice wejścia do Doliny Starorobociańskiej i do przejścia pozostanie jeszcze ok. 40 min.

Spacer przez Dolinę Chochołowską na Polanę spodoba się małym wędrownikom z kilku powodów: w wielu miejscach można dotknąć Chochołowskiego Potoku, z dużym prawdopodobieństwem spotkamy się w wypasanymi w Dolinie owieczkami, a w pobliżu schroniska możemy schować się w pasterskich szałasach.

Nieco starszym wędrownikom można natomiast zaproponować zdobycie ciekawego szczytu w Tatrach Zachodnich Trzydniowiańskiego Wierchu.  

Trzydniowiański Wierch ma dwa wierzchołki. Niższy ma wysokość 1758 m.n.p.m. Na południe, ok. 150 m od niego w południowej grani znajduje się drugi wierzchołek o wysokości 1762 m n.p.m.


Dojść do Trzydniowiańskiego Wierchu można z Doliny Chochołowskiej przez Dolinę Trzydniówka czerwonym szlakiem. Od Polany Huciska po ok. 30 min marszu skręcamy w las. Na szczyt dotrzemy w czasie ok. dwóch godzin, chyba że będziemy potrzebować dłuższych przerw, co jest niewykluczone. Pierwsza część trasy jest bowiem dość stroma, wiedzie przez zarośniętą lasem Trzydniówkę. Potem jest dużo łagodniej, stromo robi się dopiero przed drugim wierzchołkiem Trzydniowiańskiego.

Po dojściu na szczyt czekają nas dwie niespodzianki: pierwsza to łączka, na której można wygodnie odpocząć, druga to widoki. Z wierzchołka pięknie prezentują się Kominiarski Wierch, Ornak, Wołowiec i Rakoń.  

Z Trzydniowiańskiego Wierchu schodzimy nadal czerwonym szlakiem do Doliny Jarząbczej. Początkowa stromizna dość szybko łagodnieje, a droga staje się przyjemnym spacerem. Po godzinie dochodzimy do początku Szlaku Papieskiego. Oznakowana kolorem żółtym trasa upamiętnia krótki spacer, jaki odbył Papież Jan Paweł II w 1983r. podczas swojego pobytu w Tatrach. Po 30 min spaceru dochodzimy do drogi, którą w ciągu 10 min. dochodzimy do schroniska na Polanie Chochołowskiej, które jest największym schroniskiem w polskich Tatrach. Mały wędrownik otrzyma tu kolejną pieczątkę, a może i odznakę?

Droga powrotna ze schroniska na Siwą Polanę zajmie nam ok. 1,5 godz. Czas ten możemy skrócić wracając bryczką lub w części trasy rowerem lub ciuchcią.
 
Sam spacer Doliną Chochołowską nie wymaga szczególnego przygotowania. Jednak część drogi jest bardzo kamienista i chodzenie po niej w butach bez twardej podeszwy może powodować znaczne uciążliwości.


Jeśli zaś zdecydujemy się również na podejście na Trzydniowiański Wierch, konieczne jest poważniejsze przygotowanie, zarówno buty, jak i standardowy niezbędnik turysty górskiego: kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy i dodatkowa ciepła warstwa na wypadek ochłodzenia na wysokości ponad 1700 m.n.p.m.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz