piątek, 17 października 2014

Kurtki puchowe - puch prawdziwy czy sztuczny

Zima zbliża się wielkimi krokami. W sklepach pojawiły się już kurtki puchowe, które zapewnią ciepło w mroźne dni. Oferty producentów często bardzo różnią się od siebie ceną, ale czy tylko ceną?

Podstawowym elementem tworzącym cenę kurtki puchowej jest jej wypełnienie, czyli rodzaj ociepliny.  Niestety, wielu sprzedawców chcąc zachęcić do zakupów oferuje klientom kurtki puchowe ... bez puchu.Jeżeli jedynym ociepleniem kurtki jest poliester lub podobne sztuczne wypełnienie, oznacza to, że kurtka nie jest puchowa. Jedynie z wyglądu, przypomina kurtkę puchową i stąd często używa się- choć błędnie - takiego określenia. 

Czy taka kurtka jest gorsza? Niekoniecznie. To zależy, do jakiej kurtki puchowej ją porównamy. Ważne jednak jest, aby mieć świadomość, co ostatecznie kupujemy.

Jeżeli planujemy zakup kurtki określanej mianem "jak puchowa" wówczas sprawdzić należy rodzaj sztucznego wypełnienia stosowanego przez producenta. Informacja, że ocieplina wykonana jest ze 100% poliestru, może okazać się niewystarczająca. Poliester to po prostu włókno syntetyczne, które w zależności od użycia chłodzi lub grzeje. 

Wśród czołowych producentów odzieży turystycznej stosowane są wypełnienia:
- Primaloft ® - np. Salewa, Marmot, North Face, Patagonia 
- Thermal R - Marmot

Primaloft ® to syntetyczne mikrowłókna, które nie zmniejszają izolacji cieplnej, gdy wypełnienie jest mokre. Primaloft zachowuje lekkość, miękkość, elastyczność i ściśliwość porównywalną z wypełnieniem puchowym.


Thermal R to opatentowane przez firmę Marmot wypełnienie stworzone na bazie syntetycznych włókien poliestrowych o bardzo dobrej wytrzymałości i żywotności. Thermal R jest lekki, podobnie jak Primaloft ®, zapewnia doskonałe ciepło i jest bardzo trwały. 

Jeżeli natomiast decydujemy się na zakup kurtki puchowej, ważne jest sprawdzenie jaki puch i w jakiej proporcji został umieszczony wewnątrz kurtki. 

Żadne ocieplenie nie jest wykonywane wyłącznie z puchu. Wypełnienie stanowi mieszanka prawdziwego puchu (najdelikatniejszych piór ptaka) oraz dużo twardszego pierza (gęsiego lub kaczego).

Z zasady puch gęsi posiada lepsze właściwości izolacyjne. Kaczy puch jest łatwiej dostępny, a w efekcie tańszy. Wyjątkiem jest puch kaczek edredonowych, żyjących na dzikich klifach morskich. Dramatycznie kurcząca się populacja tych ptaków, a także mała ilość pozyskiwanego puchu z jednego gniazda powoduje, że ten rodzaj ociepliny jest bardzo drogi. I w efekcie niezwykle rzadko spotykany.


Puch wykorzystywany przez producentów odzieży turystycznej to zazwyczaj puch gęsi. Pozostali producenci  z przyczyn ekonomicznych częściej wykorzystują puch kaczy

Warto wspomnieć, że do najlepszych ośrodków hodowlanych zaliczane są polskie hodowle. Puch polski pozyskiwany jest od dojrzałych ptaków, dzięki czemu charakteryzuje się większą trwałością, niż ten pochodzący od młodych gęsi, których pierze masowo dostarczane jest przez chińskich hodowców.
Kaczy puch będzie zazwyczaj tańszy. Kurtka z wypełnieniem z kaczego puchu może być cięższa, niż z puchu gęsiego. W przypadku kurtek wypełnionych puchem kaczym niskiej jakości, zdarza się, że po zawilgoceniu, czuć nieprzyjemną woń. Izolacja cieplna puchu kaczego będzie mniejsza, aniżeli gęsiego, jednak w warunkach przeciętnej zimy, bez dużych mrozów, różnica może nie być odczuwalna.

Przy doborze mieszanki puchowej stosuje się dodatkowe parametry: cuin i stosunek procentowy puchu oraz pierza.

Jakość puchu określa się poprzez sprężystość, czyli zdolność do „nadymania się”. Wyraża się ją w calach sześciennych (cui ew. cuin) i mierzy przez sprasowanie próbki jednej uncji puchu (czyli ok. 30 g) w cylindrze pomiarowym przez 24 godziny, a następnie porównuje się z objętością po rozprężeniu. Rozprężenie powyżej 650 cali sześciennych jest uznawane za dobry wynik. Przyjmuje się, że wartość powyżej 700 cuin to puch bardzo dobry, pomiędzy 600 a 700 cuin dobry, a poniżej 600 przeciętny.

Im wyższa będzie ta liczba, tym izolacja będzie lepsza, bowiem zatrzymywać będzie więcej powietrza względem tej samej masy. W efekcie można użyć mniej puchu - i nosić lżejszą kurtkę - do otrzymania tego samego efektu cieplnego.

Drugi istotny parametr to stosunek delikatnego puchu do twardszego pierza. Ze względów technologicznych nie jest możliwe otrzymanie czystego 100 % puchu. Nie da się zatem uniknąć niewielkiej zawartości małych piórek. Oznaczona przez producenta wartość procentowa np. 70/30, oznacza 70% wagowej zawartości puchu i 30% pierza. Parametr o wartości 90/10 daje gwarancję najwyższej jakości wyrobu, a także stanowi graniczne możliwości producentów. 

Dlaczego ten parametr jest ważny? Puch jest w stanie zmagazynować więcej powietrza niż pierze, tworząc lepszą barierę dla ucieczki ciepła. Jest za to dużo delikatniejszy, a więc kurtka wypełniona tylko puchem bardzo szybko uległaby zniszczeniu. A pierze chroni puch przed zbyt szybką degradacją.

W przypadku kurtek puchowych bardzo ważne są materiały zewnętrzne. Tkanina zewnętrzna powinna być  lekka, wodoodporna, puchoszczelna i oddychająca. Wodoodporność jest niezbędna dla puchowych produktów, gdyż wchłanianie wilgoci jest największą wadą puchu. Na skutek wchłaniania wilgoci obniża się zdolność puchu do zatrzymywania ciepła, a w porównaniu ze sztucznymi włóknami, puch bardzo długo schnie. 

Zanim ostatecznie zdecydujemy o zakupie kurtki, przeczytajmy z uwagą informacje o produkcie.  Od producenta kurtki z syntetycznym wypełnieniem, oczekiwać należy podania bliższych informacji, aniżeli tylko "100% poliester". Kupując kurtkę puchową dopytajmy, jaki zastosowano puch i w jakiej proporcji. Pamiętajmy również, że minęły już czasy, gdy ciepło dawały tylko ciężkie kurtki.

Obecnie stosowana technologia, gatunek materiału powodują, że prawdziwe kurtki puchowe są bardzo lekkie. Przeciętna zimowa kurtka dziecięca (w rozmiarze M) wykonana z tkanin typu Goretex lub Powertex waży ok. 700-800g. Tej wielkości kurtka puchowa waży natomiast zaledwie 350-400g. Różnica mogłaby wydawać się niewielka, jednak podczas zabaw na śniegu, dodatkowe kilkaset gram da się odczuć. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę proporcje wagi dziecka do wagi kurtki.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz