sobota, 21 lipca 2012

Tatry z dziećmi - wycieczki w okolice - Jaskinia Bielańska

Urozmaicanie pobytów w Tatrach polega nie tylko na zwiedzaniu zamków, ale również na zabawach w speleologów. Aby obejrzeć naprawdę ciekawe jaskinie, trzeba wybrać się na Słowację, ponieważ u naszych sąsiadów jest ich ponad 6200. Naturalnie nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, jednak zwiedzenie kilkunastu najciekawszych pozostanie na długo w pamięci. 


Jaskinia Bielańska położona jest w odległości ok. 20 km  od granicy Polski na Łysej Polanie i należy do najczęściej odwiedzanych jaskiń. Dużą grupę zwiedzających stanowią Polacy, dla których przewodnik słowacki odtwarza podczas zwiedzania nagrania lektora polskiego. 


Bardzo łatwo jest trafić do jaskini, gdyż parking w pobliżu jest dobrze oznaczony i zazwyczaj pełen samochodów. Z parkingu czeka nas wędrówka w górę trwająca ok. 20-25 min. Po drodze mijamy kilka przyrodniczych tablic informacyjnych.

Jaskinia Bielańska otwarta jest latem w godz 9:00 - 16:00 codziennie oprócz poniedziałków.

Wg. oficjalnych informacji zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach. Na szczęście jednak, w przypadku wielu chętnych, przewodnicy oprowadzają grupy ok. sześćdziesięcioosobowe nawet co kwadrans. Szkoda, że informacji takiej zabrakło na tablicy informacyjnej przy parkingu. 

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 1,5 godz. Robienie zdjęć (również telefonem) i nagrywanie dozwolone jest wyłącznie po dokonaniu dodatkowej opłaty. Po zapłaceniu 10 euro otrzymujemy naklejkę na aparat lub kamerę.

Jaskinia ma długość 3829 m, a różnicę wysokości 168 m. Trasa zwiedzania obejmuje jednak tylko ok. 1200 m i ponad 700 schodków. Temperatura w jaskini wynosi ok.5-6 st. C, a wilgotność względna wynosi ok. 90-97 %.Ze względu na warunki panujące w jaskini koniecznie należy się ciepło ubrać. Zalecany jest polar i kurtka przeciwdeszczowa, woda często kapie na zwiedzających. Potrzebne jest również kryte obuwie z nieślizgającymi się podeszwami. Przydaje się - szczególnie dzieciom - czapka lub chustka na głowę i kaptur.


Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie Zarządu Jaskiń Słowackich.
 


Każdy czas jest dobry na zwiedzanie jaskini, gdy chcemy zrobić przerwę w wyprawach górskich, a upał daje się we znaki. Gdy pada deszcz i wyjście w góry jest ryzykownym rozwiązaniem, wygodnie jest schować się w jaskini przed ulewą.


5 komentarzy:

 1. Proszę o info czy jest tam szansa zapłacić kartą, czy jedynie gotówką?
  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie pamiętam, czy była taka możliwość w 2012r. My z pewnością płaciliśmy gotówką. Proponuję przesłać bezpośrednie pytanie na adres: belianj@ssj.sk
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy można zwiedzić jaskinię z małym dzieckiem (10 miesięcy)?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypuszczam, że nie wzbudzi to zachwytu malucha - wilgotno, chłodno i ciemno. Jednak brak przeciwwskazań zdrowotnych takich, jakie występują np. w dawnych kopalniach uranu.
  Oficjalne informacje o Jaskini znaleźć można na stronie:
  http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/2-jaskinia-bielanska
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń