piątek, 31 maja 2013

Góry z dzieckiem - kije trekkingowe dla dzieci

Ostatnimi czasy na szlakach coraz częściej spotykamy wędrowników z kijkami trekkingowymi. Wiele osób być może zastanawia się, czy kijki są potrzebne, czy to tylko nowa moda wprowadzona przez producentów sprzętu?

Użyteczność kijków nie powinna budzić wątpliwości. Odciążają stawy, szczególnie podczas zejścia z góry. Pomagają utrzymać równowagę, na przykład na mokrej trawie czy w błocie. Są bezcenną pomocą, gdy wędrujemy z dziećmi.


Gdy niesiemy malucha w nosidełku i "słodki ciężar" zachwieje naszą równowagą, kij pomoże ją utrzymać. Kiedy zaś Mały Wędrownik zaczyna stawiać pierwsze samodzielne kroki na szlaku, zazwyczaj trzeba go trochę ciągnąć pod górę. Wtedy kijek dodaje nam sił i zdecydowanie łatwiej podciągnąć siebie i malucha.


Kije trekkingowe są potrzebne nie tylko dorosłym, dzieciom również się przydają. Ponieważ kije posiadają regulowaną długość (skręcane lub z zewnętrzną blokadą), maluchy mogą używać "dorosłych" kijków w minimalnym rozmiarze. Jednak warto skorzystać z oferty producentów dedykowanej specjalnie dla Małych Wędrowników.

Salewa Kids Pole to kije trekkingowe o łatwej regulacji wysokości od 72 cm do 120 cm.

Kije są dwusegmentowe. Długość każdego kija reguluje się poprzez skręcenie segmentów względem siebie. W dolnej części kija znajduje się miarka (od 85 cm co 5 cm), która pozwala na szybkie ustawienie wymaganej wielkości kija. Po ustawieniu wysokości kije należy zablokować, aby w przypadku oparcia się swoim ciężarem, dziecko nie złożyło kijka, co mogłoby spowodować utratę równowagi.

Wielkość uchwytów dopasowana jest do dziecięcej ręki. Zabezpieczeniem przed wyślizgnięciem się kijka i zgubieniem go jest pasek na nadgarstek przy uchwycie. Pasek posiada regulowaną klamerką długość. 


Istotna dla malucha jest waga kijków. Niespełna 200 g (185g) dla każdego z kijów to niezbyt wygórowana waga, więc noszenie takiego lekkiego kija nie zmęczy dziecka.

Kijki posiadają regulację długości nie tylko dla dopasowania do wzrostu dziecka. W każdym miejscu, w którym bardziej potrzebne są ręce, niż kijki oraz tam, gdzie przeszkadzałyby, kijki należy złożyć i przytroczyć do plecaka. Niestety długość kijków po złożeniu tj. 72 cm nie pozwala na swobodne umocowanie do małego, dziecięcego plecaka. Jednak do większego plecak np. Tatonka Yukon Junior można już kije z powodzeniem przytroczyć do specjalnego mocowania. 

Kije trekkingowe mogą być używane nie tylko latem w górach. Spacery w głębokim śniegu będę dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy Mały Wędrownik dostanie do rąk kijki.



1 komentarz:

  1. Bardzo fajne zdjęcia, polecam każdemu zabierać swoje dzieci w góry i nie tylko!

    OdpowiedzUsuń