poniedziałek, 28 lutego 2011

Kurtka 2w1 czy 3w1?

Do niedawna w sklepach były do kupienia zwykłe i proste kurtki. Dziś można kupić kurtki wielofunkcyjne typu 2w1 lub 3w1. Co dokładnie oznaczają te skróty?
 
Softshell Salewa Toubkalen Kid


Kurtka 2w1 to dwa produkty połączone w jeden. Zazwyczaj są to:
1. kurtka 
2. kamizelka,
która powstaje po odpięciu rękawów kurtki .
Softshell Salewa KabruKurtka typu 2w1 ma tę szczególną cechę, że zawsze wykorzystujemy tylko jeden produkt: albo kurtkę, albo kamizelkę. Nie jest możliwe korzystanie z obu jednocześnie np. przez dwie osoby, co może się zdarzyć w przypadku 3w1.

Kurtka typu 3w1 to dwa niezależne od siebie produkty, które można wykorzystywać łącznie bądź oddzielnie. Najczęściej w takim przypadku będziemy mieć do czynienia z kurtką i polarem. Każde z nich może być noszone oddzielnie, a połączone tworzą jedną dwuwarstwową kurtkę. W sumie więc kupując produkt 3w1 nabywamy:
1. lekką kurtkę
2. bluzę polarową 
3. ciepłą kurtkę z podpinką.

Niektórzy używają obu terminów wymiennie, zwłaszcza wobec kurtek 3w1, nazywanych często mylnie 2w1. Po połączeniu kurtki z polarem otrzymujemy trzeci produkt, zatem niewątpliwie określenie 2w1 jest zbyt wąskie. 


Wśród oferowanych produktów Xw1, popularne są nie tylko kurtki. Bardzo często kupowane są spodnie typu 2w1 lub 3w1.

W odniesieniu do spodni niestety nie ma możliwości "stworzenia" odrębnie noszonych produktów, jak w przypadku kurtki i polaru. "Wielość" spodni polega wyłącznie na długości nogawek.

W spodniach typu 2w1 możliwe jest skrócenie nogawek, zazwyczaj poprzez odpięcie dolnej części. Takie spodnie mogą być używane więc jako długie lub krótkie - najczęściej 3/4.

Salewa Huasca Dry Kid
Nogawki spodni 3w1 mogą być odpięte w dwóch miejscach: nad kolanem i pod kolanem. W zależności od potrzeb można więc ich używać jako spodni:
1. długich - do kostek
2. średnich 3/4 - do połowy łydki
3. krótkich - nad kolano lub do połowy uda.Czy takie spinane ubrania są użyteczne?  Zdecydowanie tak. Wygodne jest odpinanie rękawów i ubieranie samej kamizelki. Równie wygodne jest korzystanie z kurtki o odpinanej warstwie wewnętrznej. Dzięki temu kurtka 3w1 staje się praktycznie ubraniem całorocznym. Trudno jest dziś  znaleźć taką aktywność outdoorową, w której nie będą przydatne spodnie, których długość można regulować.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza